Uspešno: že tretja razstava Geodetskih instrumentov na Slovenskem

organizatorjimag. Janez Slak, soavtor razstave Geodetski instrumenti in oprema na Slovenskem,
mag.Marjana Žibert direktorica Gorenjskega muzeja, Marjeta Bregar kustodinja zgodovine Dolenjski muzej

Zelo velik uspeh. Tretja razstava v štirih mesecih ob 200-letnici začetka nastajanja zemljiškega katastra.

Tokrat je Gorenjski muzej s sodelovanjem z Dolenjskim muzejem odprl razstavo z naslovom "Geodetski instrumenti in oprema na Slovenskem " 26.maja 2017 v prostorih Mestne hiše v Kranju.

Letos slovenski geodeti praznujemo častitljivo obletnico in sicer 200 let zemljiškega  katastra na Slovenskem. Zemljiški kataster ni samo evidenca podatkov, ampak se v ozadju skriva tudi merska tehnologija in oprema, ki je bila uporabljena za meritve, da se je evidenca lahko vzpostavila.
Del praznovanja te obletnice je tudi razstava geodetskih instrumentov in opreme, ki prikazuje 200 letni razvoj. Če bi teh 200 let razvoja zelo skrčili oziroma skrajšali, bi ga lahko najlepše prikazali z dvema elementoma, to je merska mizica in GNSS sprejemnik z anteno, kar je prikazano na razstavi kot prvi eksponat.

mag. Blaž Mozetič, predsednik Zveze geodetov Slovenije je predstavil, da tehnologija, tudi geodetska, ni samoumevna, kot se na prvi pogled zdi danes. Zaradi njene lahke dostopnosti, ampak se v ozadju skrivajo leta in tudi stoletja znanja, izumov in razvoja geodetske stroke ter drugih strok, ki so z geodezijo na tak ali drugačen način povezana. Opisno in slikovno je del naše bogate geodetske tehnične dediščine predstavljen v monografiji "Geodetski instrumenti in oprema na Slovenskem".

g. Anton Kupic, direktor Geodetske uprave Republike Slovenije je predstavil, da z današnjo otvoritvijo razstave lahko spremljamo s čim so merili parcele naši predniki, pa vse do danes, s čem jih merimo danes.
Na sami razstavi je predstavljen del inštrumentov, ki najbolje predstavljajo časovno obdobje. Obnova inštrumentov in knjiga v kateri so podrobno opisani instrumenti je rezultat ljubiteljskega - visoko profesionalnega sodelavca mag. Janeza Slaka.
mag. Janez Slak je vrsto let zbiral inštrumente, v arhivih in kleteh geodetskih pisarn ter pri raznih podjetjih. V njihovo restavriranje in dokumentiranje je vložil ogromno svojega prostega časa.

g.Anton Kupic se je tudi zahvalil Gorenjskemu in Dolenjskemu muzeju, ki so v geodetskih inštrumentih videli zanimivost za širši  krog javnosti.
>>Saj kot lastnik nepremičnin je zanimivo videti s čim je bila izmerjena svoja parcela.<<

Anton Kupic otvoritev razstave v Gorenjskem muzeju  mag. Blaž Mozetič otvoritev razstave v Gorenjskem muzeju
Anton Kupic,direktor Geodetske uprave Republike Slovenije  mag. Blaž Mozetič, predsednik Zveze geodetov Slovenije

ogled razstave   ogled razstave 1

ogled razstave2

Več informacij o sami razstavi lahko preberete na spletni strani Gorenjskega muzeja

Slavnostna akademija s koncertom ob 200-letnici katastra
Brdo pri Kranju, 23. 5. 2017
Zveza geodetov Slovenije in Gorenjsko geodetsko društvo, sta v sodelovanju z Ministrstvom za okolje
in prostor RS in Geodetsko upravo RS, Inženirsko zbornico Slovenije, združenjem geodetskih
izvajalcev GIZ-GI, Geodetskim inštitutom Slovenije ter Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo pri
Univerzi v Ljubljani, na poseben način obeležili 200-letnico začetka vzpostavitve parcelnega katastra
na Slovenskem.
Tej veliki obletnici je bila namenjena slavnostna akademija s koncertom Big banda Orkestra slovenske
vojske, ki je bila 23. 5. 2017 na Brdu pri Kranju. Akademija spada v sklop prireditev v okviru 45.
Geodetskega dneva »Izmerjena dežela – 200 let katastra na Slovenskem«, strokovnega simpozija
Zveze geodetov Slovenije, ki se na Brdu pri Kranju odvija 23-24. maja 2017. Številne obiskovalce iz
Slovenije in tujine so pozdravili:
- mag. Blaž Mozetič, predsednik Zveze geodetov Slovenije,
- Gerda Schennach, predstavnica mednarodne zveze geodetov FIG, ter
- Maurice-u Barbieri, predsednik Združenja Evropske zveze pooblaščenih inženirjev geodezije
CLGE.
Slavnostna govornica je bila ministrica za okolje in prostor, ga. Irena Majcen. Ta je v govoru
izpostavila pomen kakovostnega katastra, danes raje govorimo o kakovostnem sistemu
nepremičninske administracije, za upravljanje prostora. Izrednega pomena katastra za državo se
zavedajo na ministrstvu, tako so začeli z velikim programom posodabljanja nepremičninskih evidenc
eProstor, je še izpostavila.
Dogodek je bil hkrati namenjen obeleženju 6. evropskega dneva geodetov in geoinformatikov – za
evropskega geodeta leta je bil marca v Bruslju proglašen Guillaume-Henri Dufour, geodet iz Švice, ki
je bil tudi soustanovitelj rdečega križa.
Prireditev je spremljala razstava starih geodetskih instrumentov, ki so jo pripravili geodeti pod
vodstvom mag. Janeza Slaka z geodetske uprave RS, ter slikarske razstave Rajka Bogataja.
Popoldanska otvoritev razstave je bila namenjena tudi predstavitvi monografije »Geodetski
instrumenti in oprema na Slovenskem«, avtorjev Janeza Slaka in Boštjana Puclja (urednik: Joc Triglav).